<<<< Geri  

"Merak Ettikleriniz" köşesi

   

1- Merhaba, hayvanların işitebildiği frekansta ses çıkarıp köpeklerin kaçmasını sağlayan bir cihaz var, acaba bu cihaz ufak bir hoparlör ile yapılabilir mi- Hangi elektronik devreleri gerektirir- Şema ile gösterebilir misiniz- (Murat Özmen)

2- Merhaba, ben ultrasonik alıcı ve verici ile bir mesafe ölçüm cihazı yapmaya çalışıyorum ama devrem çalışmıyor önereceğiniz bir devre var mı- (Derya Tuna)

3- Bilim ve Teknik dergisindeki teknotezgah yada Kendimiz Yapalım köşelerinde bulunan, en basitinden en karmaşığına kadar, devrelerle ilgili çeşitli deneylerin yer aldığı bir kitap arıyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz- (Murat Günay Gürer)

4- Benim sorum elektronik devrelerle ilgili olacak. Örneğin Bilim ve Teknik dergisinin son sayısının Kendimiz Yapalım bölümünde USB lambanın nasıl yapıldığını öğretiyor. Burada devre şemasında led'lerden önce dirençler kullanılmış. Eğer bu dirençler kullanılmasaydı akım artacağından led'lerin parlaklığı artmaz mıydı? Ayrıca bu ve benzeri araçları bilgisayara takarsak elektrik sayacının okuyacağı değer artar mı? (Murat Günay Gürer)

5- Ben Bilim ve Teknik dergisinde Kendimiz Yapalım köşesinde veya teknotezgah köşesinde yazılan projeleri yapmak istiyorum ama orada yazılan devre elemanlarını piyasada bulamıyorum. Bunları satın alabileceğim bir adres verebilir misiniz- (Murat Günay Gürer)

6- 1km karelik alanda bir dijital verici basit olarak nasıl tasarlanır-(FM) (Erhan Koçlar)

7- Güvenlik kameralarında kullanılan gece görüş yani IR LED’lerle 100-200 metre ileriyi aydınlatabilecek bir devre olduğunu ve bu devrenin saniyede 200-300 bin kez LED’leri ateşlediğini (çaktığını)ve bundan dolayı 100-200 metre ileriyi aydınlattığını duymuştum. Doğru mudur, nasıl yapılır, beni aydınlatabilir misiniz, şimdiden çok teşekkürler. (Kutay İpekli)

8- İyi günler, şu anda üzerinde çalıştığım devreyle ilgili bir sorunu size iletmek istiyorum. 16 f876 ile yaptığım zamanlayıcı ile bir yüksek gerilim bobinini sürerek buji ateşletiyorum fakat bobinle pic birbirine yakın iken picin çalışması bozuluyor uzaklaştırdığımda sorunsuz çalışıyor pic ve bobin 12 voltluk akü ile beslenmekle beraber, bobin 8 amper civarı akım çekiyor bobini ve devreyi alüminyum muhafaza alınca yine sorun çözülüyor, fakat kullanışlı olmuyor. Acaba başka bir çözüm önerebilir misiniz? (Mert Bayer)

9- Ağustos 2005 sayısının kendimiz yapalım köşesinde bakırı eritmek için kullanılan perhidrol-tuz ruhu (seyreltik HCL) karışımından bahsedilmiş. Bildiğime göre tuz ruhu tek başına metallerle tepkimeye girip hidrojen açığa çıkartıyor (ama çok yavaş). Ama perhidrol-tuz ruhu-bakır karışımından çıkan gazın solunmaması öğütlenmiş. Bu karışımdan çıkan gaz hidrojen midir? Değilse cinsi nedir? İlginiz için teşekkürler. (Uğur Ünver)

10- Ankara'dan peltier temin edebileceğim bir adres rica ediyorum. (Özcan Pınar)

11- Bilim ve Teknik dergisinin ağustos sayısında devre kartı yapımıyla ilgili bilgiler yer alıyordu. Burada kartın bir kısmının toner sayesinde tepkime vermesi engelleniyordu. Diğer kısımlarıysa tepkimeye giriyordu...(Murat Günay Gürer)

12- Kamu ve özel binaların girişlerindeki üst araması yapan kapı şeklinde ve paket, çanta ..vs araması yapan tünel şeklinde x-ray cihazlarının özellikle o cihazları başında görev yapan biz güvenlik görevlilerinin sağlığına zararları var mıdır- Özellikle kanser hastalığı riskini büyük ölçüde artırdığı söyleniyor bu doğru mu? Başka sağlık sorunlarına da yol açar mı; yol açıyorsa bunları engellemek için ne gibi önlemler alınabilir. Bu cihazların zararlarından korunmak için cihazlara en az kaç metre mesafede durmak gerekiyor. Yakın bir zamanda cevap almak dileğiyle teşekkürler. (Murat Yanak)

13- Ben daha önce Bilim ve Teknik dergisinin ağustos sayısında yer alan pcb yapımıyla ilgili bir soru sormuştum. Cevap olarak bakır kartın tamamının bakır olmadığını, yalnızca dışının kaplı olduğunu söylemiştiniz. Piyasada bulabileceğimiz bakır plaketlerin hepsi bu şekilde kaplama mı ve bu tür kartları nerelerden temin edebiliriz? (Murat Günay Gürer)

14- Ben bir el feneri devresi yaptım devre adaptörden 1,5V çekince çalışıyor fakat bir kalem pil takınca çalışmıyor. İkisinin arasında akım farkı olabileceğini düşünüyorum. Buradaki sorun nedir ve ne yapmalıyım- (Baran Gümüş)

15- Op-amp ile alçak band geçiren aktif filtre devre şemasını istiyorum. (Hasan Hüseyin Işık)

16- Elektrostatik tozboya kabini üreten bir firmada çalışıyorum. Toz boyayı yaklaşık olarak ampersiz 100 bin voltla yüklüyoruz ve parçaya yapışmasını sağlayarak boyuyoruz. Buradaki sorun Faraday kafesi etkisinden dolayı parçaların köşelerine dip kısımlarına boya ulaşamıyor. Faraday kafesi etkisini ortadan kaldırmak için ne yapabilirim. Öneriniz ne olabilir? (Tolga Aydost)

17- Televizyondaki ve bilgisayardaki görüntü nasıl oluşur? (Beyza Erdoğan)

18- 1. sorum: 200 amperlik bir kuru aküden sürekli olarak 100 watt’lik bir elektrik çekersek ne kadar zamanda akü biter? 2. sorum: Bu biten aküyü doldurmam gerekirse ne kadar süremi alır? 3. sorum: Piyasadaki invertörler (12=220 volta çıkaran) benzeşimli sinüs ve tam sinüs dalgaları olarak ikiye ayrılıyor? Benzeşimli sinüs dalgalarıyla çalışanın kutusundan çıkan kullanım kılavuzunda laptoplarda kullanılacağı yazıyor. Aynı kılavuzun arkasında hassas elektronik aletlerde kullanmak sakıncalı laptoplara zarar verebilir filan diyor.başka birçok yerde de bu uyarıyı gördüm. Fakat bu tip invertörlerin reklam kampanyaları hep laptop bile çalıştırabilirsiniz oluyor.tam sinüslü olanların fiyatları çok pahalı.benzeşimli sinüsten alacağım ama kafam karışık. (Fatih Karataş)

19-
Merhabalar, üç fazlı sistemlerle ilgili birkaç sorum olacak. Öncelikle üç fazlı gerilim hattında, her faz ile nötr uç arasında 220 volt görüldüğünü biliyorum, doğru mudur? Üç fazlı gerilim hattında 380 volt hangi uçlar arasında görülebiliyor ve fazlar arasında kaç voltluk bir potansiyel fark mevcuttur? Bir de elimde 10 adet 220v rezistans varsa bunları üç fazlı bir gerilim hattına en uygun olarak nasıl bağlayabilirim? Kısacası üç fazlı gerilim hattının uygulanış biçimlerini merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim. (Gökhan Gün)

20- Bende 3v 100 ma'lık güneş paneli var ve paneli bir convertore bağladım ve akımı 6v'a kadar yükselttim fakat bu devrenin amperi çok düşük, eğer bu devreyi pil şarjı için kullanırsam pili şarj eder mi? (Burak Duman)

21- Merhaba, 10 lambalı yürüyen ışık devresinin dönme süresi saniyede 100 (yüz) defa olması sağlanabilinir mi? Olma imkanı varsa bu devreyi nasıl yapabilirim?(not:elektronik bilgim az) (Mert Karakaya)

22- Okulumuz Kimya laboratuarında kullanmak için hassas terazi fiyatlarını inceledim ve oldukça pahalı olduğunu gördüm. Bu amaçla kullanabileceğimiz çok komplike olmayan ancak kendimizin de yapabileceği bir elektronik terazi şemasını bize ulaştırabilir iseniz memnuniyetlerimizi ifade etmekten büyük mutluluk duyacağız. İlginiz için şimdiden teşekkür eder saygılarımızı sunarız. (Asım Ülker)

23- LCD monitörler de CRT monitörler gibi radyasyon yayar mı? LCD monitörlerin hesaplanabilen bir çalışma ömrü var mıdır? (Oğzuhan Kılınç)

24- 380v elektriği nasıl bir ölçü aletiyle ölçebilirim yani 750acv de ölçülür mü? (Nuri Çakır)

25- En başta soruma (4197 no’lu soru) cevap verdiğiniz için teşekkürler. Verdiğiniz bilgi dahilinde, yürüyen ışık devresinde yakılması sağlanan 10 let lambasının; çektiği akım 10 (on) let lambasının mı? Yoksa 1 (bir) let lambasının çektiği akıma mı eştir? Dönme süresini 50’ye indirirsek sonuç değişir mi?? (Mert Karakaya)

26- İğne yapraklı çam ağacına benzeterek TERMOKUPL’la güneş ışığından yararlanarak elektrik üretmek istiyorum, nasıl netice alabilirim? (Osman Batmaz)

27- Paralel bağlı iki kondansatörü elektrikle yükledikten sonra birinin plakalarını birbirinden uzaklaştırdığımızda üzerlerindeki yükleri diğer kondansatöre mi aktarırlar? Kondansatörlerin üzerindeki gerilimler başlangıçta 100'er Volt olsaydı plakaları ayırdıktan sonra diğerinin üzerinde kaç voltluk gerilim olurdu? (Ercan Meydan)

28- Merak ettiğim bir bakır kablodan, yada çapı belirli bakır telden (bu bakır bile olmayabilir) iletken olarak kullandığımız iletim elemanlarında, doğru akım ve alternatif akım uyguladığımızda kesit alanına baktığımızda elektrik akımı hangi bölgede gerçekleşir, yani kesite baktığımızda DC gerilimde kesitin ortasında mı yoksa kenarlarda mı bir ısınma -bu ısınmadan kasıt akımdan dolayı oluşacak ısı- oluşur, ya da benzer biçimde alternatif gerilim altında oluşacak akım da nasıl olur? (ve yani sorunun başında da dediğim gibi bakır olması yada başka bir malzeme olması bunu etkiler mi?) (Ali Osman Karagöz)

29- Bir lambayı iki ayrı yerden nasıl yakarım? (Erdoğan Akçagöz)

30- Neden voltmetrenin iç direnci çok büyük, ampermetrenin iç direnci ise çok küçük olması istenir? (İpek Cerit)

31- Merhabalar iyi çalışmalar. Elimde 2 adet Ni-MH AAA tipi 1.2 V 950 mAH şarj olabilen pil var. Ben bu pilleri mp3 playerde kullanıyorum. Piller tam olarak boşaldıktan sonra 16 saat boyunca pilleri şarj ediyorum. Pilleri şarj ettiğim cihazın 350mAh olduğunu biliyorum. Cihazdaki bu değer, pillerin şarj olma süreleri üzerinde bir etkisi var mıdır? Ayrıca pilleri ne zaman mp3 playere taksam hep yarım dolu olarak gösteriyor. Bu durum acaba pillerin tam olarak dolmadığı anlamına mı geliyor? Değerli vakitlerinizi ayırdığınız için teşekkür ederim. (Mustafa ???)

32- Ni-Cd piller pwm pulsleri ile nasıl şarj edilebilmektedir puls frekansları ne olmalıdır. Sadece akım sınırlayıcı sistemle direk şarj edilemez mi bununla ilgili bilgi alabilirsem sevinirim. (Nuh Tamgüç)

33- Elektrik-elektronik mühendisliğinde okumaktayım cevabını merak ettiğim sorum şu: Güç elektroniği dersinde bir AC kaynak bir ideal diyot ve bir direnç bunlar seri bağlıdır. Bu devre üzerinde hesaplamalar yapınca güç faktörü 0,707 çıktı bunun sebebini hocamız sordu ama kimse yanıtlayamadı. Diyot ideal, AC kaynak sinwt ve bir omik yük fp=P/S=0,707 sonucu çıkıyor. İşin içinden çıkamadım lütfen yardımcı olun.(Murat Arslan)

34- Termokupl kullanarak bir soğutucu yapmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? (Okan Metin)

35- DC motorlarda nasıl hız kontrolü yaparım ve ayrıca elektronik devre şeması bana lazım uygulamak isterim. (Emrah Çilingir)

36- Evimle işim arasındaki mesafe 4 km elektrikle çalışan bir araç yapmak istiyorum şasi ve yürüyen aksamı tamamladım. Elektrikle çalışan motor ve aksamlarını nelerdir. piyasada var olan araba aküsü vs ile aracımın motorunu yapabilir miyim? (Serdar Sağlam)

37- Kapasitör plakaları pile bağladıktan sonra kablolar pilden ayrılarsa yük nasıl değişir, daha sonra tekrar değdirilirse yük nasıl değişir? (Mustafa Güven)

38- Mıknatıs elektrik motorunu çeker mi? (Sami Demir)

39- Akar yakıt tankerlerin yere değen zincir ne sağlar? (Didem İnci)

40- İyi günler. İnternette gezinirken fark ettim ki fırçasız doğru akım motorlara, beyaz eşya gibi ürünlerde sıklıkla rastlıyoruz. Bunun bize ve ürüne sağladığı avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Fırçasız doğru akım motorlarının çalışma prensibi nedir? Teşekkür ederim. (Gülsüm Yılmazer)

41- Alt kesim frekansı devre için ne ifade eder? (Nazlı Tırpan)

42- Ben KTÜ Ordu meslek yüksek okulu öğrencisiyim öğretim elemanlarımız bizden pic projeleri istiyor yeterince bilgimiz yok bu konuda ve nette araştırıp bulmaya çalışıyoruz. Hocalarımızdan biri benden sekiz terminalli sıramatik(Q-matik)istedi ama ben pic bilmediğim için yapamıyorum, bu konuda bana yardımcı olur musunuz? Diğeri yine projem picli radar yapmamı istediler ve ben yine pic bilmediğim için tasarım yapıp da devremi bulamıyorum internette üzerinden de projelerimi bulamadım bana yardımcı olur musunuz şimdiden teşeşkürler (Mahmut Can Hacıömeroğlu)

43- Kaç tane limon piliyle bir el feneri yapılabilir? (Oğuzhan Kesgin)

44- Saçımızı tarayınca neden kabarır? (Altuğ Çavuş)

45- Hareket sensörlerinin çıkışlarını nasıl alabiliriz? Yani örneğin hareket algıladğığ zaman bir led’i nasıl yaktırabiliriz, komple sistemi kendim yapmaya kalksam neler almam gerekir, nasıl yapabilirim? (Bir Kan)

46- 12V 45A’lik çıkışlı 2 dinamoyu birbirine bağlarsam 24V 45A’lik çıkış mi elde ederim (eğer mümkün değilse neden) teşekkürler ediyorum. (Seyfi Kemal)

47- Akım şiddeti neden artıdan eksiye gidiyor? (Ahmet Esen)

48- Bir RCL devresinde bobinin indüktansı, kondansatörün kapasitansına eşit değerde fakat bobinin iç direnci de bulunmakta ise devre rezonans durumunda mıdır? Yani iç direnci de hesaba katacak mıyız? (Büşra ???)

49- Yüksek gerilim hatlarına takılan yuvarlağımsı topa benzeyen cismin adı nedir? Nerelerde bulabiliriz? (Aşkın Gökmen)

50- Öncelikle iyi çalışmalar. Size bir sorum olacaktı. Bir ampulün yakılması esnasında kullanılan kabloların uzunluğunun ampulün parlaklığına bir etkisi var mıdır? (Hakan Bay)

51- Dinamodan enerji alabilmek için motorun sadece dinamoyu döndermesi yeterli mi yoksa tork kuvvetini de hesaba katmak gerekir mi? Diğer bir sorum motora verdiğimiz enerjiden fazlasını alabilir miyiz yani bir motor düzeneğine çark sistemi bağlayıp deviri artırıp bu sisteme de 3 veya daha fazla dinamo bağlasak verdiğimiz enerjiden daha fazlasını alabilir miyiz? Alamazsak neden? Teşekkürler. (Kemal Kaya)

52- Mıknatısla elektrik üretmek için basit bir sistem kurdum ama mıknatıslarla ilgili cevap bulamadığım bazı sorularım var. Başta 3r çaplı bir mıknatıs alıp bunu 4r çaplı bir mıknatısın içine yerleştirirsek (tabi bu mıknatısların ortaları boş) ve küçük olana bir mil bağlarsak bu mıknatıs sürekli döner mi? Lütfen cevap yazarsanız en kısa zamanda sevinirim. Tüm projem buna bağlı (Umut İbrahim Tekirgöl)

53- Şimdiden teşekkür ederim ilginiz için. Ben normal bir bisiklet dinamosu ile voltaj yükselteçleri ve dc/ac çeviricilerle 220 volt elde etmek istiyorum ama acaba mümkün mü? Amacım bedava elektrik değil sadece tarlamızda ufak bir su pompası var onu çalıştırmak istiyorum, tabi becerebilirsem. (Şenol Günay)

54- 12km/saat 80kg bir yükle 30km yol giden akülü bu aracın şarjı 8saat dayanıyor. Bu aracın teknik özellikleri:motor:200watt akü:24v 55ah benim sorum benim hesaplarıma göre motorun çektiği akıma göre bu aracın yaklaşık 3.5 saat çalışması gerekiyor. Peki nasıl oluyor da 8 saat çalışıyor? (Zahide Akbaş)

55- Arkadaşlarımla yaptığım bir tartışmada usb üzerinden şarj olan bir telefonun, adaptör yani şarj cihazı ile şarj olan bir telefondan daha uzun süre sonra şarjının biteceği iddia edildi. Sebep olarak da daha yavaş şarj olan bir bataryanın şarjının daha yavaş boşalacağı söylendi bu doğru mudur? Doğru ise bilimsel açıklaması nedir? (Orçun Koçak)

56- Merhabalar. Ben elektronik devre şemalarında gösterilen (özellikle ses devrelerinde) bobinleri nasıl yapabilirim? örn: 8m2H 1A lik bir bobin. Şimdiden teşekkürler. (Alkın Şen)

57- Evlerimizde neden doğru akım yerine alternatif akım kullanırız? (Burak Özkan)

58- Ben ve arkadaşım rüzgar ile çalışan bir elektrik devresi yapmak istiyoruz. Amacımız bu elektriği depolamak. Acaba bun unasıl yapabiliriz ve bunu yapmak için bize hangi malzemeler lazım? Amacımız çok büyük bir şey yapmak değil. En fazla 15 volt kadar bişey yapmak istiyoruz. (Emre Can Aksakal)

59- Kuru hava elektriği iletir mi? (Erdem Toraman)

60- Ben 6’ya gidiyorum, sınıfımızda şunu tartıştık hava bir iletken midir ya da bir yalıtkan mıdır? Yardımcı olursanız sevinirim. (Bahadır Kerniç)

 

61- Apartmanlarda tek faz yeterli mi yeterliyse neden? (Emre Çoban)

 

62- Yüksek akımda şarj edilmiş bataryaların ömürlerinin kısa olmasının sebebi nedir? (Emre Özyurt)
 

63- FM alıcılarında radyolarda rezonans devrelerinde bulunan direnç kondansatör ve bobinin seri bağlanıp hiç bir şekilde bir güç kaynana bağlanmadan devre rezonans frekansına yani bir radyonun frekansına ayarlandığı zaman havadaki manyetik alan bobin üzerinde bir gerilim indükleyip bu gerilimde kondansatör uçlarında yükseltilebilir mi yükseltilir ise bu yükselmiş gerilim bir yükselteç tarafından tekrar yükseltilip radyonun yayınları alınabilir mi teşekkürler? (Sefer Kaya)
 

64- Bize derslerde hep bir indüktif devreye kondansatör bağlandığında direnç düşer eğer kondansatör ve bobinin indüktansı eşitse devrede sadece bobinin omik direnci kalır dendi bu şunu ifade ediyor direnç düştükçe devreden çekilen akım artıyor I=U/Z peki kompanzasyon hesabı yaparken neden direnç vektörünü kullanmıyoruz da akım vektörünü kullanıyoruz sonuçta bobine kondansatör bağlıyoruz direnç düşüyor çekilen akımın artması gerekirken çekilen akım azalıyor bu çelişkiyi anlayamadım

 

65- Radyo dalgalarıyla kontrol edilen maketlerdeki kontrol sistemi hakkında detaylı bir bilgi verebilir misiniz? (Ayhan Cav)
 

66- Kompanzasyon sistemini endüktif devreye paralel kondansatör bağlayarak yapıyoruz. devredeki faz farkını 0 a indirmeye çalışıyoruz.peki bunu kondansatörü endüktif devreye seri bağlayarak yapsak ne olur? Bir de işletmelerdeki kompanzasyon sistemi sayaçtan önce mi yoksa sonrasına mı kuruluyor? İlginiz için teşekkürler. (Eyyüp Özkan)

 

67- Ben radyo dalgaları ile çalışan bir televizyon kumandası yapmak istiyorum fakat bütün fonksiyonları içermesini istiyorum acaba başarması zor ve zahmetli bir istek mi? (Mehmet Güneş)
 

68- Öncelikle iyi günler benim sorularım elektronikle ilgili. Ben kablosuz ses ve görüntü aktarımı yapmak istiyorum. Benim asıl planım bir tane oyuncak tank almak ve bu sistemi bunun üzerine kurmak. Tanktan gelen sinyalleri bilgisayarda işleyip görüntü elde etmek istiyorum bana lütfen yardımcı olun. Bana bu devre şemalarını nerde bulabileceğimi yazarsanız çok sevineceğim. (Mehmet Tosun)
 

69- Hastanelerde cep telefonu sinyallerini bloklayabilen bir cihaz duymuştum. Bu mümkün mü? Bir radyo sinyallerini bloklamak için kullanabileceğimiz bir cihaz yada cisim var mı? (Mehmet Bayburt)
 

70- Ben kendi evimdeki kapıların açık olup olmadığını en iyi nasıl bir devreyle öğrenebilirim? (Abdulaziz Kırak)

 

71- Benim bisiklet dinamosu 6 V.luk. Ben bunu 12 V.a yükseltmek ve DC çıkış yapmak istiyorum. Amacım: bisikletteki 6 V.luk 3 tane aküyü paralel bağlayıp onları şarj yapmak ve DC ile çalışan bisiklet parçalarını çalıştırabilmek. Yani hem DC çıkış yapmak hem de 12 V.luk bir gerilim oluşturmak istiyorum. Tabii bisiklet hareket halindeyken ve de kısa devre falan da olmamasını istiyorum. Fakat ben bu yükseltme işini falan yaparken diyotları, dirençleri falan kendim kurmak istiyorum. Lehim makinem falan da var nasıl yapılacağı konusun da yardım ederseniz çok teşekkür ederim. Kısacası ben mekanik enerjiyi, elektrik enerjisine çevirmek istiyorum.(Fahri Akyol)

 

72- Kayan yazı yapmak için bilgisayarımın hangi teknik özelliklerinin ve hangi bileşenlerin mevcut olması gerektiğini ve bunlar için varsa tavsiye ettiklerinizi rica ederim. Bu arada PIC programı ile yazılan programların nasıl aktarıldığını da anlatırsanız sevinirim çünkü yazınızda uygun bir programlama kartı ile aktarabilirsiniz denmiş bunun nasıl bir kart olduğunu açıklayabilir misiniz? (Ömer Çolakoğlu)
 

73- 3 x 3 x 2 ebatlarında bir devre koyacağım priz giriş aksamı olan bir kutu içinde bana lazım olacak 1.5 voltu en basit şekilde 220 volt girişinden nasıl elde edip devreye alabilirim. Mümkünse devre şematiğini gönderebilirseniz sevinirim.(Cemal Gürer)
 

74- LED ampullerin direnç kullanmadan maksimum kaldırabileceği volt nedir? (Ali Gül)

 

75- Ben uzaktan kumandalı bir araba yapmak istiyorum. Araba bölümünü yaptım ama kablosuz olarak kumanda etmesi için yapılacak devreyi bilmiyorum. 6 v'luk bir akü kullanacağım. Tekerlekler ileri-geri gidecek ve sağa-sola yönelecek 3 çeşit farklı far ekleyeceğim yardım istiyorum. (Mehmetali Çıkrıkçıoğlu)
 

76- Biz yatılı bir lisede okuyan arkadaşlarız. Acaba nasıl kendi radyo kanalımızı kurabiliriz? Radyo vericisi olarak. (Ahmet Fatih Tuzcu)
 

77- Dijital fotoğraf makinemin pilleri şarj edilebilir 1,2 volt ve 700 miliamper amperi yüksek bir pil çekebileceğim fotoğraf sayısını arttırır ama volt sabit olmak şartıyla miliamperi yüksek bir pil taksam makineye zarar verir mi? (Mertol Gökelma)

 

78- Ben bir elektrik devre kuruyorum, 112 metre mesafede bulunan bir lamba devresini uzaktan kablosuz olarak harekete geçirmek istiyorum, bunu yapmak için ne gibi malzemeler toplayıp nasıl bir sistem kurmalıyım.(Boran Kartal)
 

79- 12V'luk bir dinamoyla transformatör yardımı ile bilgisayarı ve modemi çalıştıracak bir sistem kurabilir miyim? Ya da bana bir sistem önerebilir misiniz?Köyde yaşıyorum ve sık sık elektrik kesintisi oluyor. (Burak ALASYA)
 

80- Elektrik öğrencisiyim elektro dersinden geçemiyorum, sizce ben nasıl çalışmalıyım.(Erdem Güler)
 

81- Kendimiz yapalım köşesindeki kızılötesi ışık ile cihaz kontrolünü ileri-geri,sağ-sol yapabilecek şekilde nasıl değiştirebilirim? (pdf) olarak açıklayabilir misiniz? (Ercan Çağan)
 

82- Ben lise 2. sınıfta okumaktayım.Elektronikle hobi olarak uğraşmayı seviyorum.Ağustos sayınızdaki termometreyi yapmak istedim, ama sanıyorum boyumdan büyük bir işe kalkıştım. Benim gibi acemilere yol gösterecek bir kitap veya internet adresi var mı?Bir de son olarak termometre çizimi daha ayrıntılı hale gelebilir mi? Mesela sadece + kutbun çizimi gösterilmiş, LM35 sensorunun hangi kollarının nereye bağlanacağı gösterilmemiş.Belki de gösterilmesi gerekmiyordur,ama dediğim gibi acemiyim.(Uygur Tanrıverdi)

 

83- 220 voltluk şebeke gerilimini 0-9 volta düşüren bir gerilim regülatörü yapmam gerekiyor bana bana bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? (halit doğan)

 

84- Merhaba ben. İşyerimde soğuklar geldiği için yazıhanede duruyorum. Ama dükkanın içerisini ve müşterilerin geldiğini net olarak göremiyorum. Onun için alarm sistemi türünde bir işlem yapmak istiyorum. Mesela müşteri geldiğinde yazıhane ayrı bir ışık takıp ışığın yanıp sönmesi için ne yapmalıyım. Nasıl bir sistem yapmalıyım. Yapacağım sistem için neler gerekli. 12v adaptör kullanarak elektrik akımı sağlamalıyım. (Cihan Aktaş)
 

85- Ben bir jeneratör yaptım. Fakat rüzgar şiddetlendiğinde volt gittikçe artıyor ve bazen 18v.'a kadar ulaşıyor. Ben bunu 6 v.'ta sabitlemek için ne yapabilirim. Bunu pdf olarak sitede ya da derginizde yayınlar mısınız? Teşekkür ederim.(Ercan Çağan)
 

86- Merhabalar ben dönüşümlü alet yapmak istedimdaha başlamadım şuan bilgi topluyorum.projem şu:3 veya 4 şarjlı pili ufak bir transformatör aracılığıyla yükseltilcek. Sonra elde ettiğimiz 230 voltlada pil şarj aletini çalıştırarak pillerimizi şarj edilcek.böyle birşey yapmak mümkün olabilir mi? İlginiz için teşekkür ve saygılarımı sunarım (Ali Türköz)
 

87- Karanlıkta yanacak ldr kullanılarak yapılan ve sadece led yakabileceğim (mümkünse ayarlı) aydınlatma aracı yapmak istiyorum. Bir nevi fotoselli lamba ama bunun küçük bir modeli.Devre şemasını ve gerekli aletleri yazarsanız çok sevnirim.şimdiden teşekkürler.(Murat Develi)
 

88- 1,5 voltu nasıl üzerindeki voltlara çıkartabiliriz böyle bir düzenek var mıdır? (Mustafa Dinç)
 

89- Bilime çok ilgi duyuyorum. Aklımda olan bir şey var, bir jeneratör nasıl yapılır? (6 volt ) (EKİN SUMAN)
 

90- Rüzgar enerjisiyle çalışan bir dinamo yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim? Neler almalıyım? Cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar. (Evren Can Yılan)
 

91- Selamlar! Benim elimde 26 volt dc akımı bir trafo var ben bunu devre yapmama rağmen 26 dc volt aşağı düşüremedim acaba acaba ac 26 voltu 12.5,13 veya 13.5 dc ye nasıl düşürebilirim şimdiden teşekkür ederim. Serkan Taşkıran)
 

92- Gerilim kaynakları devreye neden paralel bağlanır?(Ümit Aydön)

 

93- Lazerli güvenlik sisteminde boardı nereden bulabilirim? birde lazer diyot,ldr bunları bulabileceğim yerleri söylerseniz çok memnun olurum. (Turgut Alp Tuğ)

94- Hareket ve ses verilerini değerlendirerek bir alarm devresi yapmak istiyorum bu konuda bana verebileceğiniz bir devre şeması ve devre elemanları hakkındaki bilgi beni çok sevinrdirir. (MEHMET KILIÇ)
 

95- Merhaba ben basit bir alıcı ve verici yapmak istiyorum.Bunun için en uygun malzeme nedir ve nasıl yapılır bilmek istiyorum yardım ederseniz sevinirim. (Barış Can BÜYÜKKOL)
 

96- Merhabalar.Bakır sarımlı bir bobinin ortasını kalın bir demir koydum ve sarıma şehir akımı verdim ve demir çubuğa alimünyum halkayı sokmaya çalıştım fakat halka fırladı.Lütfen cevaplar mısınız?.Ayrıca iyi ki varsınız.(İbrahim Aran)


97- EKIM 2005 Bilim veTeknik Dergisi Kendimiz Yapalim bolumunde cep telefonu dedektoru yapiyorduk.Okudugum kadariyla anliyamadigim bir sorun var.Okulumuzda cep telefonu kullanimi yasak.Bu cihazla kiside veya mekanda kapali veya acik telefon oldugunu anlayabilirmiyiz(elle yoklamadan cunku cep telefonlari sinifin herhangi bir yerine saklanabiliyor) (Ahmet ???)
 

98- Ben içerisine atılan paraları tanımlayarak bunları displayde görüntüleyen bir kumbara yapmak istiyorum ancak paralar kumbaraya tek hazneden atılacaktır.Bu paraları nasıl birbirlerinden ayırt adebiliriz. (Yüksel Öztürk)
 

99- Merhaba ben selma 7. sınıf öğrencisiyim.Perfonmans ödevi olarak basit elektrik motoru adlı ürünü yapacağım.Bunun için gerekli olan bütün malzemeleri buldum ama sadece emaye kaplı bakırteli bulamadım. Elektrikçilerde de bulamadım.Size sorum da bunu nerden temin edebileceğimdir.Sizden ricam bana yardımcı olabilecek değerli cevaplarınıza hemen ulaşabilmektir. Şimdiden teşekkürler.(Selma Çoklar)

 

100- Ev kapısına kumandayla açılıp kilitlenen kilit yapmak istiyorum.Bunun için gerekli malzemeler nelerdir.Alıcı ve vericiyi kilite nasıl monte edebilirim.(Rusen Ugur)

 

101- Merhabalar.2007 yılı projelerinizden lazer güvenlik sistemi projenizde kullanılan LDR'nin yarıçapı önemli midir? devreyi aynen defalarca kurmuş olmama rağmen voltajı verir vermez buzzer ötmeye başlıyor.(LDR'nin üstüne ışık düşerken,düşmezken,kapkaranlık ortamda,LDR borunun içinde).Ayrıca burada devreyi resetlemek için kullanılan butonun özellikleri önemli midir? Saygılarımla(Serdar Kınay)